Parabellum Silah

Parabellum Silah

Parabellum kelimesi Alman silah yapımcısı “Deutsche Waffen und Munitionsfabriken” tarafından konulmuş bir isim olup, bu kelime latincede si vis pacem’in (Türkçesi:Barış için savaşa hazırlan) Almanca karşılığı olan para bellum’dan gelmektedir.


Parabellum sözcüğü bir çok mermi türünün üzerinde de görülebilir. Tabanca mermisi 9x19mm Parabellum NATO tarafından kullanılmakta ama NATO’un kullandığı 9 mm’nin ticari markasından farklı özellikleri vardır.(açısı ve basıncı) 7.65x22mm Parabellum’un Amerikadaki kullanılan diğer adı .30 Luger’dir.(9x19mm mermi bundan geliştirilmiştir.) Parabellum terimi yukarda belirtilen mermilerden biri anlamına veya Almanlar, Avusturyalılar veya İsveçliler için bu marka mermiyi taşıyan tabancalara verilen isim anlamına gelir.Şu an dünyada en çok kullanılan silah mermilerinden biri 9x19mm Parabellum’dur.


Parabellum sözcüğü ayrıca Luger P08 tabanca markasının ve MG14 makinalı silahın yerinede kullanılır.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>