Beretta Silah

Beretta Silah

“Fabbrica d’Armi Pietro Beretta” İtalyan ateşli silah üreticisidir. Şirketin ürettiği silahlar siciller, Polisler ve askerler tarafından dünya genelinde kullanılmaktadır. Firma ayrıca silah kullanıcı giysileri ve aksesuarlarıda imal etmektedir.Beretta aslında dünyanın en eski Anonim şirketlerinden olup, yaklaşık 500 yıldır aynı aileye aittir.


Gardone Val Trompia(Brescia, Lombardy, Italy)’lı silah yapımcısı olan Maestro Bartolomeo Beretta’ya
Venedikteki silah yapımcı şirket Arsenal tarafından 185 adet arquebus namlunun bedeli olarak 296 ducat(o dönemde Avrupada kullanılan altın para) ödenince Şirket 1526 yılında faaliyete geçmiş oldu. İki şirket arasında yapılan ticari alışverişin faturaları ve diğer resmi belgeleri hala Beretta şirketinin arşivlerinde bulunmaktadır.


1918 ylında Beretta’nın ürettiği Model 1918, İtalyan ordusunun savaşlarda kullandığı 2. taşınabilir otomatik silahtı. 2.dünya savaş esnasında, 1943 yılındaki İtalya ve müttefik güçler arasındaki ateşkese kadar, Beretta İtalyan ordusu için tüfek ve tabanca yapımına devam etti. Alman ordusunun kuzey İtalya’yı kontrolü altına almasıyla, Almanlar Beretta’ya el koydular ve 1945 yılına kadar silah üretimine devam ettiler. O dönemlerde, silahın dış yüzeyinin görüntü estetiği işçiliği, hem savaş öncesi hemde savaş ortasında oldukça kalitesizdi ama diğer mekanizmaları mükemmeldi. Şirketin en son yaptığı tüfek sevkiyatı 1942 yılında, bir savaş denizaltısı ile Japonya ya gerçekleşmiştir. 2. dünya savaşı sonrasında, Beretta, Amerikanın İtalyaya hibe ettiği, Amerikan yarı otomatik tüfek M1 Garand’ların tamiri ve modernizasyonu işlerinde aktif olarak yer aldı.

Şirket savaş sonrası, İtalyan ordusu, polisi ve sivil pazarlar için ateşli silahlar üretmeye ve geliştirmeye devam etti.  Beretta, 1980′lerde Amerikan Ordusu için ürettiği ve Amerikada askerlik hizmeti tabancası olarak seçilen 92 tabanca modeli ile dünya genelinde tanındı ve kalıcı bir isim yaptı.Şirket, 1980′lerin sonlarında  ticari başarısının vermiş olduğu cesaret ve enerjiyle, genişlemek amacıyla bazı yerli rakip şirketleri(Benelli, Franchi) ve yabancı şirketleri(Finlandiyada) satın aldı.


Bugün şirketin sahibi ve işletmecisi Ugo Gussalli Beretta(direk Bartolomeo’nun soyundan) ve oğulları Franco ve Pietro’dur.


Sizde Düşüncelerinizi Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>